Kerékpáros szemüveg

A fejünkön a második legfontosabb védelmi eszköz a sisak mellett a szemüvegünk.

Nagyon sokan alul értékelik hogy mennyire fontos szerepet játszik a szemüveg van a biztonságos kerékpározásnál.

A legbanálisabb kérdés: Miért kell szemüveget hordanunk kerékpározás közben?
„A” válasz: Mert jól néz ki! Mi illik a ruhámhoz?
„B” válasz: Mivel a kerékpározás egy nagysebességű sport, így nagyobb az esélye a szem fizikai sérülésének, másrészt általánosságban védjük a szemünket a sugárzástól, a fénytől, illetve a menetszéltől. A megfelelő lencse segíti továbbá a látást, csökkenti a becsillanálsokat, kontrasztosabbá, jobban észelelhetővé teszi az esetleges akadályokat, stb.

Nagyon fontos, hogy a megfelelő kerékpáros szemüveg meg kell hogy feleljen bizonyos mminőségi elvárásoknak. Sokan munkavédelmi szemüveggel kerékpároznak, ez kb. olyan mintha camping bringával montiznánk. Értem, kerékpár, de nem ugyanaz a kávéház. A kerékpáros szemüveg kiválasztásánál figyelembe kell venni az izzadás által generált párásodást, vízelvezetést, szellőzést, időjárási behatásokat, aminek mind, mind meg kell feleljen egy ilyen sportszemüveg.

Az utángyártott, kínai és egyéb szemüvegekkel az a baj, hogy nem tudod garantáltan mellé tenni azokat az igazoló dokumentumokat, amik megfelelnek a biztonsági, illetve minőségi elvárásoknak.
Sajnos garantáltan nem tudnak azoknak a minőségi elvárásoknak megfelelni mint a neves gyártó modelljei, amiket másolnak. Mivel a szemünk nehezen regenerálódik ha sérülési éri, így mindenképp érdemes áldozni minőségi gyártók, minőségi termékeire.

A lencse minősége

  • Mitől lesz jó egy sportszemüveg: fő szempont a lencse!
  • Legyen torzítás mentes,
  • UV400-as védelemmel rendelkezzen.
  • Legyen cserélhető a lencse, hogy tudjunk alkalmazkodni az időjárás viszontagságaihoz esetleg
  • legyen fényre sötétedő (optimális esetben minél szélesebb tartományban változzon, hogy biztosan megfeleljen minden fényviszonyra. Ezt befolyásolja a légnyomás, a hőmérséklet és az UV mennyisége, ezek kombinációja befolyásolja a sötétedés, világosodás sebességét)

A lencse alapanyaga polikarbonát. A törési és rugalmassági mutatója sokkal jobb, mint az üvegnek. Jó kopásállóságának köszönhetően sokkal tartósabb, mint a korábbi sportszemüvegek lencséi.

A lencsék színei

Víztiszta: semleges, csak a fizikai hatásoktól véd.
Citromsárga: erős tűző napfényben való huzamosabb használata károsítja a szemet, mivel a pupilla tágabb.
Narancssárga: technikai lencse. Az ember szemét nem csak fizikálisan védi, hanem szűri is a fényt.
Nagyon sötét: sportolásra alkalmatlan, magashegyi túrázáshoz javasolt.
Barna, piros: (áttekintésű lencse): erősebb kontrasztosító hatása van pl: erdei utakra ajánlott kiemeli a terep egyenlőtlenségét
Kék, zöld, lila: csak színesen látunk tőle
Fekete: nem emel ki sem kontrasztot sem semlegesek.
Polarizált lencse: Havas, vizes sportok esetén jöhet szóba. Ez a lencse megszűri, csökkenti a különböző felöletekről visszaverődő megcsillanó fényeket megszűri a lencse. Ez kerékpározás szempontjából irreleváns.

Országút: fekete lencse, semleges.
MTB: piros vagy barna árnyalatú lencse.

Keret

Fizikai behatások miatt fontos a keret alapanyaga. Továbbá fontos a szélessége is, hogy kényelmesen igazodjon az fej méretéhez.

Dioptriás kerékpáros szemüvegek

Sportszemüveg dioptrizálására két lehetőségünk van.

  • Az egyszerűbb és olcsóbb megoldás egy dioptrizálható optikai betét bepattintása a keretbe.
  • Jobb ha magát a lencsét dioptrizáljuk. Ez jóval drágább megoldás, de mivel a sport szemüvegeknél a lencse hajlítva van így elkerülhetjük az optikai betét okozta torzítást.